1978 yılında İzmit’de doğdu. 9 yaşında blok flüt ve harmonika çalmaya başladı. Daha sonra 13 yaşında klasik gitar 16 yaşında da elektrik gitar eğitimi aldı.  Lise yıllarında arkadaşlarıyla oluşturdukları, önce Capricorn (indie rock) daha sonra bdg (progressive rock,  jazz) isimli iki farklı müzik grubunda bas gitar çalarak konserler vermeye başladı.  Bu iki grupta aynı zamanda beste ve aranje çalışmaları yapma imkanı da yakaladı.

Pera Güzel Sanatlar Akedemi’sinde Nezih Yeşilnil’den caz bas eğitimi aldı. Aynı dönemde ‘bdg’ ile caz standartları çalmaya devam etti. Bir çok farklı tarzda müzik yapacağı gruplarda, konser ve  stüdyo müzisyenliği yaptı.

Swing İstanbul All Stars grubuyla Kontrabas çalmaya başladı ve bir çok konser yaptı.

YouTube üzerinden yayınladığı bas gitar dersleri yoğun ilgi gördüğü için, daha verimli bir çalışma olacağı düşüncesiyle, bas gitar metodu ve nota/bona eğitim kitapları hazırlamaya başladı.

Yurtiçi ve yurtdışında yapılan bir çok albüme Bas gitarıyla ve Kontrabasıyla eşlik eden Umut Yenilmez, 2018′ den beri sahne aldığı “22 inç” grubuyla, 6 Mart 2020 de, Alternatif Rock tarzında 6 parçalık bir beste albümü yayınladılar..

Çalıştığı Bazı İsim Ve Gruplar

 Selim Işık  80 Kalibre

 Siya Şevé  Yıldız Tilbe

 Kıvırcık Ali  Demet Akalın

 Lara  Müslüm Gürses (TRT Programı)

 Karmate  Dodan

 Yasemin Göksu  İlkay Akkaya

 Sami Yusuf  Double İstanbul

 Özgür Akdemir  Erdal Güney…

about us

In Numbers

0
Hours of Music
0
Parties Last Month
0
Visitors Last Month
0
Residents Played
upcoming

This week events

Receive announcements and exclusive deals